сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 51
home Фудбал

Конте: Борбата за второто место е бесмислена, ова е прво место за губитниците

Конте: Борбата за второто место е бесмислена, ова е прво место за губитниците

Тренерот на Интер, Антонио Конте го сподели своето мислење за позицијата на тимот во италијанскиот шампионат.

На три кола пред крајот на сезоната 2019/20, „неро-азурите“ се на третото место, со бод заостанување од втората Аталанта.

– Борба за второ место? Второто место во моите очи е бесмислено. Ова е прво место за губитниците. Се разбира, можете да се помирите со тоа, но јас нема да го сторам тоа, и не сакам моите играчи да се справат со тоа, изјави Конте.

Со оваа изјава, предводникот на Интер јасно стави до знаење дека Интер има неуспешна сезона, бидејќи амбициите беа освојување на Скудетото.