вторник, 21. март 2023. Вести денес: 31
home Фудбал

Конте, Анчелоти, Раниери и Манчини во трка за италијански селектор

Конте, Анчелоти, Раниери и Манчини во трка за италијански селектор

Четири звучни тренерски имиња се споменуваат како потенцијални наследници на Џамперо Вентура кој доби отказ по неуспешните квалификации за Мундијалот во Русија.

Името на новиот селектор треба да биде познато наскоро, а за ова место ќе се борат Антонио Конте, Карло Анчелоти, Клаудио Раниери и Роберто Манчини.

Сепак, прво треба да се назначи нов претседател на Фудбалскиот сојуз и тоа го отежнува изборот на нов селектор.

– Ова се имињата со кои ние ќе разговараме. Никој нема предност. Манчини е во Рим, но не сме разговарале се уште со него. Конте со задоволство повторно би го предводел тимот, Анчелоти се двоуми, а Раниери е тука. Ќе со сите кандидати Алесандро Костакурта и јас , изјави комесарот на ФС Италија, Роберто Фабричини.

loading...