петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 155
home Фудбал

Конечно завршува ноќната мора на критикуваниот Серхио Рамос

Конечно завршува ноќната мора на критикуваниот Серхио Рамос

Сeрхио Рамос конечно ќе се приклучи на тренинзите во кругот на останатиот дел од тимот на ПСЖ и ќе конкурира за место на мечот што водечкиот тим од Лига 1 го игра против Лил в петок.

Според француските медиуми, Рамос конечно стигнал до точка на опоравување која му овозможува да ги замени индивидуалните тренинзи со тимски и со тоа да направи чекор кон своето деби за парискиот тим.

Рамос потпиша двегодишен договор со Пари Сен Жермен на почетокот на јули, откако лекарската екипа на клубот, по пет часа долги набљудувања, тврдеше дека 35-годишниот стопер е физички подготвен како 25-годишен играч.

Сепак, поради повреда на левата нога и опоравување кое во неколку наврати се пролонгираше, Рамос се уште не влезе во првите играчки минути за новиот клуб.

Специјализираните фудбалски портали веќе сè опишаа како ноќна мора за иконата на Реал Мадрид, а се повеќе луѓе тврдат дека ПСЖ згрешил со неговото доведување.

Меѓу критичарите го издвојува поранешниот клупски играч и поранешен француски репрезентативец Жером Ротен, кој во неколку наврати изрази сомнеж дека Рамос ќе биде играчот што беше досега.

Со 35 години, 22 трофеи со Реал и речиси 900 професионални натпревари од неговото деби во 2004 година, Рамос доживува невиден пад на активност бидејќи одигра само седум натпревари во 2021 година.

Рамос последен пат се појави на 5 мај 2021 година во полуфиналето на Лигата на шампионите против Челзи, а во меѓувреме се опорави од повредите на бутот, долниот дел на грбот и долниот дел на грбот.