недела, 4. декември 2022. Вести денес: 69
home Фудбал

Компани ја кажа причината за победата над Јапонија

Компани ја кажа причината за победата над Јапонија

Белгискиот фудбалски репрезентативец Винсент Компани, по драматична победа над Јапонија во натпреварот од осминафиналето на Светското првенство-2018, рече дека успехот е резултат од големата самодоверба што ја има тимот.

Белгија синоќа се спаси од пораз, откако по водството на Јапонците со 2:0, постигна три гола и обезбеди четвртфинале.

– Покажавме дека сме силни на психолошки план. Тоа е нашата силна страна. Самодовербата не ја изгубивме ниту по негативата од два гола и тоа беше клучно за победата. Јапонците беа упорни во секој дуел. Го играа натпреварот на највисоко ниво. Треба да нагласиме и дека сме добро подготвени на физички план, изјави Компани.

Во четвртфиналето Белгија в петок (6 јули) ќе игра со Бразил.

Коронавирус