понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Клубовите во Серија А може да загубат и до 700 милиони евра доколку не се одигра сезоната

Клубовите во Серија А може да загубат и до 700 милиони евра доколку не се одигра сезоната

Италијанските фудбалски клубови од најсилната лига во земјата можат да претрпат значителни финансиски загуби поради ситуацијата со коронавирусот. Поради домашните и странските права за пренос на средбите од Серија А, како и Купот на Италија, клубовите можат да загубат околу 430 милиони евра доколку не ја завршат сезоната, пресмета „Ла Република“.

Покрај тоа, имајќи ги предвид приходите во деновите на натпреварите и приходите од продажба на реквизити, бројката може да се зголеми на околу 700 милиони евра.

Доколку сезоната не заврши како што треба, клубовите ќе побараат помош од владата и министерот за спорт.

Официјално, Серија А е суспендирана до април, но најверојатно шампионатот ќе продолжи во сабота, на 2 мај.

Коронавирус