сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 30
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

home Фудбал

Клубовите од Примера ќе одиграат 110 меча во само 39 дена!

Клубовите од Примера ќе одиграат 110 меча во само 39 дена!

Познат е денот кога шпанските прволигаши ќе му се вратат на фудбалските натпревари. На 11 јуни сезоната во Примера ќе продолжи со андалузиското дерби меѓу Бетис и Севиља.

Од тој ден, па се до 19 јули, секој ден ќе има натпревари од шпанскиот шампионат, поточно ќе се одиграат дури 110 меча во само 39 дена. Календарот се уште не е официјализиран, бидејќи се чека да започнат натпреварите за да се донесе конечна одлука.

Термините на одигрување на натпреварите ќе претрпат промена поради високите температури. Поголемиот дел ќе се играат навечер, со исклучок на клубовите од северниот дел на државата.

Не сите екипи се навикнати на овој ритам, но вонредната ситуација ќе ги натера челниците да постапат на овој начин, со цел да ја спасат тековната сезона. Често ќе се игра двапати неделно, што сигурно ќе биде напорно за фудбалерите и голем предизвик за тренерите и нивната ротација.

На 11 кола до крајот, најголеми шанси за титулата имаат Барселона и Реал Мадрид, кои се очекува да водат борба до самиот крај.

Парламентарни избори 2020