среда, 18. мај 2022. Вести денес: 17
home Фудбал

Клоп: Во прв план ни беше победата, не играта

Клоп: Во прв план ни беше победата, не играта

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, по поразот од Челси во Суперкупот на УЕФА, изјави дека тимот може да игра подобро.

– Можеме и ќе играме подобро. На денешниот натпревар не беше играта во прв план, туку победата. Го најдовме патот до успехот и тоа е одлично. Чувствуваме дека постигнавме нешто важно и многу сме среќни за тоа, изјави Клоп.

Германецот беше импресиониран од атмосферата во Истанбул.

– Атмосферата на стадионот беше неверојатна, иако времето беше многу топло, а натпреварот се покажа супер тензичен, додаде Клоп.

Ливерпул на пенали го победи Челзи и го освои Супер купот на УЕФА.

Коронавирус