сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 8
home Фудбал

Клоп: Мило ми е што не играме толку често со Манчестер сити

Клоп: Мило ми е што не играме толку често со Манчестер сити

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп ги сподели своите очекувања за натпреварот од 8. коло во Премиер лигата против Манчестер сити.

-Дали го победуваме Манчестер сити почесто отколку да губиме? Ако е така треба да се среќаваме почесто со нив! Всушност, среќен сум што ретко играме против Сити. Јас навистина не ја следам оваа статистика, но знам дека ние често играме едни против други, и никој од нас не загуби на секој натпревар. Сите средби беа многу интензивни и ова ме загрижува пред сè. Ние мора да бидеме подготвени да се бориме. Ова бара скоро совршена организација и храброст. Ние мора да играме наш фудбал и да му создаваме проблеми на противникот. Сето тоа звучи едноставно, но ќе биде тешко да ги исполниме нашите планови, бидејќи средбата со Манчестер сити секогаш сериозно нè притиска, вели Клоп за „Goal.com“.

Натпреварот Манчестер сити – Ливерпул ќе се одржи денес со почеток во 17.30 часот. (МИА)

Коронавирус