вторник, 26. јануари 2021. Вести денес: 8
home Фудбал

Клоп ја прослави јубилејната 100. победа во Премиер лигата

Клоп ја прослави јубилејната 100. победа во Премиер лигата

Ливерпул вчеравечер го совлада Евертон во 15. коло од шампионатот на Англија со 5:2 во градското дерби, а овој дуел ќе остане забележан по јубилејната 100-та победа за тренерот на „црвените“ Јирген Клоп.

За да се стигне до овој јубилеј на германскиот фудбалски стручњак му беа потребни 159 натпревари.

Клоп до 100 премиерлигашки победи дојде побрзо од легендарните Алекс Фергусон и Арсен Венгер, но не и од Жозе Мурињо.

Коронавирус