сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 7
home Фудбал

Клоп главен кандидат за тренер на Барселона

Клоп главен кандидат за тренер на Барселона

Барселона сака да го види првиот човек на Ливерпул Јирген Клоп како главен тренер, објави „Sport.es“. Во каталонскиот клуб се уверени дека актуелниот нивни тренер, Роналд Куман, следната година ќе го напушти тимот.

Меѓу кандидатите за негова замена е и екс-фудбалерот на Барса, Чави.

Барселона засега нема официјална понуда до Клоп. Според изворот, се размислува и за кандидатурата на Томас Тухел, кој моментално работи во Челзи, но оваа опција е малку веројатна.

По девет кола од Ла Лига, Барселона со 15 бодови го зазема 9. место.