четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 4
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Клинсман: На Германија и требаат контролни натпревари против Аргентина и Шпанија

Клинсман: На Германија и требаат контролни натпревари против Аргентина и Шпанија

Познатиот германски фудбалски стручњак Јирген Клинсман го сподели своето мислење за нивото на кое игра германската репрезентација во квалификациите за ЕУРО 2020.

– Тешко е да се зборува за тоа каде се наоѓа Германија во фаза меѓу големите натпреварувања. Претпоставувам дека ќе се квалификуваме на ЕП, но потребни ни се и пријателски натпревари против Аргентина, Шпанија и други силни ривали за да видиме каде сме, потенцира Клинсман.

Германските фудбалери по пет рунди во квалификациите имаат 12 бода, исто колку и Сверна Ирска и се на делба на првата позиција. 

Коронавирус