петок, 9. декември 2022. Вести денес: 178
home Фудбал

Ќе ви заврти во глава од сумата: Тој е најплатениот африкански фудбалер – еве колкава е неговата годишна плата

Ќе ви заврти во глава од сумата: Тој е најплатениот африкански фудбалер – еве колкава е неговата годишна плата

Поранешниот напаѓач на Виљареал Седрик Бакамбу стана најплатениот фудбалер на сите времиња во кинески Пекинг Гуан, пренесуваат шпанските медиуми.

Кинезите за репрезентативецот на Конго исплатиле излезна клаузула од 40 милиони евра, но издвоија и дополнителни 34 милиони за данок.

Бакамбу го надмина трансферот на тандемот од Ливерпул, Мохамед Салах и Садио Мане, како и идниот играч на клубот од „Енфилд“ Наби Кеита, чиј трансфер од Лајпциг изнесува 56 милиони евра.

Стрелецот на 14 голови за Виљареал оваа година во Пекинг ќе има годишна плата од 18 милиони евра.

Qatar 2022