четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 162
home Фудбал

Ќе ви се сврти во паметот: Еве колку илјадници долари ќе заработат судиите од СП 2018, меѓу нив и двајца од соседството

Ќе ви се сврти во паметот: Еве колку илјадници долари ќе заработат судиите од СП 2018, меѓу нив и двајца од соседството

Во екот на Светското првенство во Русија кое ќе започне во јуни годинава светските медиуми објавија интересни податоци во врска со сумата која ќе ја заработат судиите.

На листата меѓу судиите кои ќе бидат дел од СП оваа година се најдоа и двајца судии од Балканот.

А за двајцата од нив Милорад Мажиќ и Дамир Скомина медиумите тврдат дека ќе заработи убава сума на пари.

Како што веќе објавија светските медиуми 16-те најдобри главни судии на планетата кои ќе ги судат мечевите на мундијалот ќе заработат само од доаѓањето на шампионатот по 70 илјади долари.

А според оваа пресметка секој од главните судии ќе добие и додатни 3 илјади долари по секоја изигран меч.

Додека помошниците судии ќе заработат по 25 илјади долари со самото доаѓање на шампионатот и по 2 илјади долари по секој изигран меч.