петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 142
home Фудбал

Кина домаќин на новиот клупски Светски шампионат

Кина домаќин на новиот клупски Светски шампионат

Првото Клупско светско првенство во нов формат во 2021 година ќе се одржи во Кина. Одлуката е донесена едногласно на состанокот на ФИФА во Шангај, се наведува на официјалната веб-страница на организацијата.

На турнирот ќе учествуваат 24 екипи. Осум клуба ќе учествуваат од Европа – четворица победници во Лигата на шампионите и Лигата на Европа во последните години. Доколку некој победи на овој турнир повеќе од еднаш, местото ќе му го даде на следниот тим со највисок степен од Европа.

Така, од европските екипи, први со обезбедено учество се Ливерпул и Челси, кои минатата сезона ги освоија Лигата на шампионите, односно Лигата на Европа.

Коронавирус