вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 97
home Фудбал

Кек останува селектор на Словенија до 2024

Кек останува селектор на Словенија до 2024

Наспроти шпекулациите дека би можел да седне на клупата на хрватскиот шампион Динамо Загреб, 60-годишниот фудбалски стратег Матјаж Кек го продолжи договорот со Фудбалската федерација на Словенија и останува селектор до завршувањето на квалификациите за ЕУРО 2024.

– Матјаж Кек ќе ја предводи словенечката репрезентација и во следниот циклус на Лигата на нации на УЕФА и квалификациите за Европското првенство во 2024 година, објави Словенечката федерација.

Кек ја предводеше Словенија од 2027 до 2011 година, а на селекторската клупа повторно седна на крајот од 2018 година.

Коронавирус