четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 50
Во живо

„Св. Климент Охридски, стожерот на македонската грамотност“

home Фудбал

Кејн прв Англичанец со два гола на СП по речиси три децении

Кејн прв Англичанец со два гола на СП по речиси три децении

Напаѓачот Хари Кејн е првиот Англичанец кој постигнал два гола за својата репрезентација на еден Мундијал уште од 1990 година.

Капитенот на Англија синоќа беше двоен стрелец на дуелот против Тунис кој заврши со 2:1.

Последен пат два гола за англиската репрезентација на едно светско првенство постигнаа Гери Линекер. Тоа се случи на Светското првенство во 1990 година во Италија, а потоа Линекер двапати го погоди и голот на Камерун во натпреварот од четвртфиналето.

Qatar 2022