петок, 17. септември 2021. Вести денес: 44
home Фудбал

Кавани го постигна својот 200. гол за ПСЖ

Кавани го постигна својот 200. гол за ПСЖ

Уругвајскиот фудбалер Едисон Кавани го постигна својот 200-ти гол за Пари Сен-Жермен. Јубилејот за Кавани се случи на натпреварот од 26. коло од шампионатот на Франција синоќа против Бордо. Уругваец постигна гол во 25. минута.

ПСЖ победи со 4:3, а покрај голот, Кавани во 69.минута забележа и асистенција при погодокот на Килијан Мбапе.

Кавани е единствениот фудбалер во историјата на ПСЖ кој постигна 200 гола. На второто место по бројот на голови за клубот од Париз е Златан Ибрахимовиќ со 156 погодоци.

Коронавирус