понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 123
АКТУЕЛНО

Скопје БЛОКИРАНО, Данела Арсовска со СПЕЦИЈАЛЦИ се брани од СКОПЈАНИ и новинарските екипи

home Фудбал

Каспер Шмајхел подобри рекорд на својот татко

Каспер Шмајхел подобри рекорд на својот татко

Данскиот голман Каспер Шмајхел подобри рекорд на својот татко – легендата Питер Шмајхел.

Вчерашниот рекорд на „црвениот динамит“ да победи во петти последователен натпревар без да дозволи гол е рекорд на самиот голман, кој има повеќе последователни натпревари без примен гол од неговиот татко, кој на четири дуели не дозволил да се затресе неговата мрежа.

Постои уште еден рекорд запишан зад името на Каспер. Тој не примил гол во 534 минути, а рекордот на неговиот татко е 470 минути без дозволен погодок.

Коронавирус