вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 97
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Фудбал

Касиљас и официјално ја заврши кариерата: Дојде време да се простам со фудбалот

Касиљас и официјално ја заврши кариерата: Дојде време да се простам со фудбалот

Легендарниот шпански голман, Икер Касиљас на 39-годишна возраст се пензионираше од фудбалот.

Касиљас кој за Реал Мадрид одигра 725 натпревари во 16 сезони и три пати ја освои Лигата на шампионите, а пет пати триумфираше во Ла Лига, објави крај на кариерата.

Тој исто така со шпанската репрезентација го освои Светското првенство, а два пати беше и Европски првак.

Од 2015 беше член на Порто, но не играше откако доби срцев удар во април 2019 иако до денес се водеше како активен член на португалскиот клуб.

„Важен е патот по кој патувате и луѓето кои ве придржуваат, не дестинацијата до која ве носи, бидејќи тоа со работа и напор доаѓа само и мислам дека без двоумење можам да кажам дека тоа беше патот ме одведе до дестинацијата од соништата“, напиша Касиљас на својот твитер профил на кој го објави и писмото со кое стави крај на кариерата.

Коронавирус