сабота, 19. септември 2020. Вести денес: 85
home Фудбал

Кан стана дел од бордот на директори на Баерн

Кан стана дел од бордот на директори на Баерн

Поранешниот голман на Баерн Минхен, Оливер Кан, се приклучи на Управниот одбор на клубот, соопшти прес-службата на баварскиот клуб.

Педесет годишниот Германец потпиша петгодишен договор со Баерн. На 1 јануари 2022 година, Кан ќе го предводи управниот одбор, по истекот на договорот на сегашниот лидер, двократниот носител на „Златната топка“ Карл-Хајнц Румениге.

Оливер Кан се пресели во Баерн од Карлсруе во 1994 година. Тој ги бранеше боите на германскиот фудбалски великан до 2008 година, а кариерата ја заврши на 39 години. Со Баерн, тој освои осум првенства, шест германски купови, пет лига купови, Купот на УЕФА, Лигата на шампионите и Интерконтиненталниот куп. По кариерата на фудбалер, Кан работеше како телевизиски експерт и се занимаваше со бизнис. Во 2019 година, тој стана дел од германската фудбалска „Сала на славните“.

Коронавирус