понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 155
home Фудбал

Кан на местото на Румениге, станува директор на Баерн

Кан на местото на Румениге, станува директор на Баерн

Поранешниот капитен на Баерн Минхен, Оливер Кан, ќе се врати во клубот како член на Одборот на директори следната година и ќе стане извршен директор во 2022 година, објави шампионот на Бундеслигата.

Кан, кој има осум титули со Баварците, меѓу 1994 и 2008 година, потпиша петгодишен договор, откако одборот едногласно гласаше за поддршка на одлуката на собранието.

Кога договорот на Карл-Хајнц Румениге ќе истче на 31 декември 2021 година, Кан ќе го наследи како претседател и извршен директор.

Кан има 82 одиграни натпревари за германската репрезентација, со која стана најдобар играч на Светското во Јужна Кореја и Јапонија во 2002 година, триумфирајќи и во Лигата на шампионите со екипата на Баерн во 2001 година.

– За мене е голема чест и привилегија да ја преземам претседателската улога во Баерн. Би сакал да се заблагодарам на Одборот за изгласаната доверба. Длабоко сум вклучен во клубот, кој го одбележа мојот живот, и професионално и лично, рече Кан.

Веста доаѓа откако претседателот на баварскиот клуб, Ули Хенес го објави своето пензионирање.

– Убедени сме дека во Оливер ја најдовме вистинската личност за претседателската функција во Баерн. Тој беше важен играч во историјата на клубот, рече самиот Хенес.

Коронавирус