понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 179
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Фудбал

Јужна Кореја ќе ги покани Северна Кореја, Кина и Јапонија заеднички да го организираат СП 2030

Јужна Кореја ќе ги покани Северна Кореја, Кина и Јапонија заеднички да го организираат СП 2030

Јужна Кореја ќе ги повика Северна Кореја, Кина и Јапонија да поднесат заедничка апликација за организација на Светското првенство во фудбалот во 2030 година.

Претходно, намерата заеднички да бидат домаќини на Мундијалот во 2030 година од европскиот континент најавија Велика Британија со Ирска, како и Шпанија со Португалија.

Од Африка таква иницијатива имаат Мароко, Алжир и Тунис кои планираат да достават заедничка апликација.

И од јужноамериканскиот континент има најава за здружена апликација за добивање на Мундијалот 203. Станува збор за Аргентина, Уругвај и Парагвај.

Од Јужна Кореја сакаат заеднички со Северна Кореја бидат домаќини и на Олимпијадата во 2032 година.