понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 155
home Фудбал

Јувентус за прв пат по 123 години настапи без Италијанците во одбраната

Јувентус за прв пат по 123 години настапи без Италијанците во одбраната

Натпреварот од 4. коло од групната фаза во Лигата на шампионите против Ференцварош (2:1) беше уникатен за Јувентус. За прв пат по 123 години и 4371 натпревар од својата историја, клубот од Торино играше без Италијанци во одбранбената линија и на голот.

Голман на синоќешниот меч беше полскиот интернационалец Војчечх Шчесни, додека во дефанзивната линија се најдоа Бразилците Алекс Сандро и Данило, Колумбиецот Хуан Квадрадо и Холанѓанецот Матијас де Лихт.

Во почетниот состав се најде само еден италијански фудбалер, играчот за врска Федерико Бернардески.

Коронавирус