понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 59
home Фудбал

Јувентус во Киев на „Олимпискиот стадион“ утре ќе го дочекаат 20 илјади навивачи

Јувентус во Киев на „Олимпискиот стадион“ утре ќе го дочекаат 20 илјади навивачи

Околу 20.000 навивачи ќе има утре на мечот во Киев меѓу Динамо и Јувентус во 1. коло од новата сезона на Лигата на шампионите на УЕФА. Како што е познато, Украина е една од ретките земи во светов која дозволува публика на фудбалските стадиони и тоа со 30% пополнетост од капацитетот на објектот.

Ако се знае дека Олимпискиот стадион во Киев каде утре ќе се одигра дуелот меѓу овие два тима има капацитет од 70.500 места, јасно е дека може да се очекува голема посета што веќе долго време не ја виделе европските клубови во најсилните европски национални лиги.

Коронавирус