понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 192
home Фудбал

Јувентус потроши над 20 милиони евра на агенциски такси во 2020 година

Јувентус потроши над 20 милиони евра на агенциски такси во 2020 година

Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) објави податоци за надоместоците за агенциите од страна на клубовите од Серија А во 2020 година.

Најмногу од сите меѓу клубовите потрошени на агенциски такси е Јувентус со 20,8 милиони евра. Рома е на второто место (19,2 милиони евра), додека Милан е трет (14,3 милиони евра).  Следуваат Наполи со 12 милиони евра, Фиорентина со 9,7 милиони евра и Интер со 9 милиони евра.

Вкупниот износ за агенциските такси во 2020 година изнесува 138 милиони евра, што е за скоро 50 милиони евра помалку од 2019 година.

Локални избори 2021