понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 90
home Фудбал

Јувентус под истрага за проневера од 50 милиони евра

Јувентус под истрага за проневера од 50 милиони евра

Федералното обвинителство на Италија започна истрага против Јувентус, а првоосомничени се претседателот Андреа Ањели, неговиот заменик Павел Недвед и поранешниот спортски директор Фабио Паратичи, кој сега работи во тимот на Тотнем.

Тие се обвинети за лажно сметководство и проневера на 50 милиони евра, тврди весникот „Газета дело спорт“. Финансиска полиција вчера била во седиштетот на клубот да собере дополнителни информации за случајот и биле одземени голем број документи.

Сомнителни се голем број на трансфери кои Јувентус ги направил во периодот од 2018 до 2021 година. Особено внимание привлекува размената со Барселона во која Артур Мело пристигна во Торино, а Миралем Пјаниќ замина во спротивен правец.

Во целиот скандал осомничени се уште три лица во Јувентус, кои најверојатно работат во сметководството на клубот.

Коронавирус