понеделник, 23. мај 2022. Вести денес: 30
home Фудбал

Јувентус одлучи да ја повлече понудата за нов договор на Дибала

Јувентус одлучи да ја повлече понудата за нов договор на Дибала

Јувентус одлучи да ја откаже понудата за напаѓачот Пауло Дибала за нов договор според кој тој ќе добива осум милиони евра годишно плус бонуси од два милиона евра годишно, објави „Скај спорт Италија“.

Според изворот, торинскиот клуб сака да му ја намали платата на играчот. Во клубот се уверени дека пред затворањето на зимскиот преоден рок нема да добие попрофитабилни понуди.

Се шпекулираше дека за Аргентинецот се заинтересирани Тотенхем, Барселона, Атлетико и Интер.

Дваесет и осумгодишниот Дибала на 20 натпревари за Јувентус оваа сезона постигна девет гола и забележа четири асистенции. Договорот на напаѓачот со торинскиот клуб е до 30 јуни 2022 година.

Порталот Трансфермаркт го проценува Аргентинецот на 50 милиони евра.

Коронавирус