недела, 28. мај 2023. Вести денес: 71
home Фудбал

Јувентус одби понуда од Дортмунд за Манџукиќ

Јувентус одби понуда од Дортмунд за Манџукиќ

Италијанскиот шампион Јувентус одбил понуда од Борусија Дортмунд за напаѓачот Марио Манџукиќ, тврди „Калчо Меркато“.

Популарниот Манџо одигра многу силно светско првенство и постигна три гола и асистенции, откако се пласираше на второто место на Светското првенство 2018 со Хрватска.

Во вчерашниот финален натпревар со Франција, Марио постигна автогол, а во второто полувреме успеа да се запише во листата на стрелците, по грешката на Иго Лорис.

Интересно е тоа што Дортмунд беше поврзуван со Манџукиќ и во 2014 година, кога го напуштил Баерн Минхен во правец Атлетико Мадрид. Но, тогаш против трансферот бил Јирген Клоп.

Договорот на „старата дама“ со репрезентативецот на Хрватска истекува летото 2020 година.