понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 178
home Фудбал

Јувентус ја чека одлуката на Роналдо за својата иднина

Јувентус ја чека одлуката на Роналдо за својата иднина

Јувентус очекува напаѓачот Кристијано Роналдо да донесе одлука за својата иднина, објави „Тутоспорт“.

Според италијанскиот спортски весник, Португалецот мора да одлучи дали е подготвен да го продолжи договорот со торинскиот клуб, бидејќи работата на Јуве на трансфер пазарот зависи од неговата одлука.

– Ако напаѓачот го напушти тимот, торинците ќе можат да купат неколку играчи одеднаш. Фудбалерот се очекува да одлучи каде ќе ја продолжи кариерата до средината на јули, пишува „Тутоспопрт“.

Договорот на 36-годишниот Роналдо со клубот трае до летото 2022 година. Минатата сезона, напаѓачот стана најдобар стрелец на италијанскиот шампионат, постигнувајќи 29 гола на 33 натпревари. За време на неговиот настап за италијанскиот клуб, тој стана двократен шампион на Италија, го освои Купот и двапати стана сопственик на Суперкупот на земјата.

Коронавирус