среда, 28. септември 2022. Вести денес: 86
home Фудбал

Јунајтед испрати скаути во Франција, овој фудбалер е на мета на „Црвените ѓаволи“

Јунајтед испрати скаути во Франција, овој фудбалер е на мета на „Црвените ѓаволи“

Манчестер јунајтед е заинтересиран за напаѓачот на Лион, Муса Дембеле, пренесува „Дејли Меил“. Според извештаите на медиумите, експертите заминале во Франција во неделата вечер.

Претходно беше објавено дека 23-годишниот Дембеле е на списокот на потенцијални новодојденци во Манчестер јунајтед. Во потесниот список се најдоа и: Марио Манџукиќ (Јувентус), Калум Вилсон (Бурнмут) и Александар Соболев (Крилја Советов).

Главниот тренер на Лион, Силвињо, не го вклучи Дембеле во стартниот состав во 9. коло од францускиот шампионат против Сен-Етјен (0:1). Напаѓачот влезе од клупата за резерви во 59-та минута од средбата и немаше забележителен настап.

Оваа сезона Дембеле настапи на 10 натпревари за Лион и постигна шест гола.

Коронавирус