вторник, 30. ноември 2021. Вести денес: 75
home Фудбал

Јаја Туре доби отказ од Олимпијакос по само три месеци

Јаја Туре доби отказ од Олимпијакос по само три месеци

Јаја Туре, кој беше еден од најдобрите фудбалери во Премиер лигата, на крајот од неговата кариера не е доволно добар за грчкиот шампионат.

Поранешниот играч на Манчестер Сите беше отпуштен од Олимпијакос по само три месеци минати во клубот од Пиреја. Тој во Пиреја настапуваше и во сезоната 2005-2006 година, каде одигра 20 натпревари, пред да се пресели во Монако.

Тренерот Педро Мартинс на интернационалецот од Брегот на Слоновата Коска најчесто му даваше шанса од клупата, а само во пет натпревари, тој одигра околу 220 минути фудбал.

Јаја Туре не покажа посебна форма, a како што пишуваат грчките весници, една од причините за тоа може да биде вишокот килограми. Туре играше и за Беверен, Металург Доњецк, Монако и Барселона.

Коронавирус