сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 18
Во живо

Делегации на ВМРО-ДПМНЕ ќе оддадат почит пред гробот на Гоце Делчев

home Фудбал

Извлечени групите за фудбалската ЛШ

Извлечени групите за фудбалската ЛШ

Денеска во Истанбул беше одржана ждрепката за групната фаза во најелитното европско натпреварување, Лигата на шампионите.

По церемонијата за извлекувањето на групите добивме неколку екстра возбудливи групи во кои ќе има многу дерби пресметки.

Група А: Манчестер Сити, ПСЖ, Лајпциг, Клуб Бриж

Група Б: Атлетико Мадрид, Ливерпул, Порто, Милан

Група Ц: Спортинг Лисабон, Борусија Дортмунд, Ајакс, Бешикташ

Група Д: Интер, Реал Мадрид, Шахтјор, Шериф

Група Е: Баерн Минхен, Барселона, Бенфика, Динамо Киев

Група Ф: Вилјареал, Манчестер Јунајтед, Аталанта, Јанг Бојс

Група Г: Лил, Севилја, Салцбург, Волфсбург

Група Х: Челси, Јувентус, Зенит, Малме

Првите натпревари од групната фаза почнуваат на 15 и 16 септември, а истата завршува со натпреварите на 7 и 8 декември, за напролет да продолжат оние најуспешните.