среда, 28. септември 2022. Вести денес: 175
home Фудбал

Избран најдобриот тим за 2017 година: Ова се најдобрите 11 според „Л’Екип“

Избран најдобриот тим за 2017 година: Ова се најдобрите 11 според „Л’Екип“

Францускиот весник „Л’Екип“ го избра идеалниот тим на годината во кој најмногу фудбалери се од европскиот шампион Реал Мадрид.

Од „кралскиот клуб“ во идеалниот состав за 2017 година се четворица, тројца се од ПСЖ, по еден претставник има Барселона, Јувентус, Баерн и Челзи.

Идеален тим на годината според „Л’Екип“:

Голман – Џанлуиџи Буфон (Јувентус);

Одбрана – Дани Алвеш (ПСЖ), Серхио Рамос (Реал Мадрид), Матс Хумелс (Баерн Минхен), Марсело (Реал Мадрид);

Среден ред – Лионел Меси (Барселона), Н’Голо Канте (Челзи), Лука Модриќ (Реал Мадрид);

Напад – Нејмар (ПСЖ), Единсон Кавани (ПСЖ), Кристијано Роналдо (Реал Мадрид).

Коронавирус