четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 185
home Фудбал

Иван Тричковски во тимот на сезоната во кипарскиот фудбалски шампионат

Иван Тричковски во тимот на сезоната во кипарскиот фудбалски шампионат

Во најсилниот кипарски шампионат Иван Тричковски во 29 запишани настапи постигна вкупно 14 голови.

Благодарение на свои перформанси е избран во тимот на сезоната во најсилното кипарско првенство.

Во својата клупска кариера нашиот играч настапуваше уште во Вардар, Работнички, Црвена звезда, Енозис Неон Паралимни, АПОЕЛ, Клуб Бриж, Ваасланд-Беверен, Ал-Наср и Легија Варшава.

Тимот на сезоната во Кипар: Александар Јовановиќ (Аполон), Факундо Забала (АПОЕЛ), Валентин Роберже (Аполон), Гордон Шилденфелд (Арис), Ховханес Хамбарџумјан (Анортоза), Костакис Артиматас (Анортозис), Кингсли Сарфо (АПОЕЛ), Амр Варда, Силва (Пафос), Ѓорѓи Квилитаја (АПОЕЛ) и Иван Тричковски (АЕК).

Коронавирус