сабота, 27. февруари 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Италија со револуционерен предлог за ВАР

Италија со револуционерен предлог за ВАР

Италијанската фудбалска федерација упати официјално барање до ФИФА за „можноста да експериментира“ со системот ВАР.

По десетина поплаки од различни клубови во Серија „А“, раководното тело на земјата одлучи да упати официјално барање во кое сугерира дека биде тестирано т.н. „оспорување“. Ова ќе се направи со помош на систем преку кој екипите можат да побараат да ја проверат ситуацијата за време на натпреварот.

Последната „капка“ беше натпреварот против Милан и Јувентус во Купот на Италија, кој заврши 1:1 по контроверзно досудениот пенал за „бјанконерите“, добиен во последните минути од натпреварот. Ситуацијата генерираше бројни коментари и различни гледишта.

– Италија беше една од првите земји во светот што експериментираше со оваа технологија. При усвојувањето на ВAP претходеше тест период што резултираше со исклучителни резултати кои значително придонесоа за конечниот протокол. Водени од желбата за иновации и многуте барања што ги добивме во последните неколку недели од бројните клубови во Серија „А“, изјавуваме дека сакаме да експериментираме со користење на системот (тимовите можат да ја разгледаат ситуацијата на теренот). Ние сме убедени дека тоа ќе го приближи фудбалот до милиони навивачи без негативно влијание врз авторитетот на судиите,се вели во мислењето.

Претседателот на федерацијата, Габриеле Гравина, исто така, го поддржа барањето и рече дека тоа ќе помогне „да се избегнат споровите што му штетат на имиџот на првенството“.

Коронавирус