среда, 28. септември 2022. Вести денес: 93
home Фудбал

Италија сака да го освои ЕП 2020

Италија сака да го освои ЕП 2020
epa05274422 Fc Inter's head coach Roberto Mancini gestures during the Italian serie A soccer match between Fc Inter and Udinese at Giuseppe Meazza stadium in Milan, Italy, 23 April 2016. EPA/MATTEO BAZZI

Селекторот на Италија, Роберто Манчини, јасно стави до знаење дека тимот има за цел да го освои Европското првенство во 2020 година.

Италијанците досега забележаа шест победи на шест натпревари и убедливо се на првото место во групата „Ј“.

– Кога застанав на чело на репрезентацијата, не знаев што ќе се случи за 15 месеци. Беше многу важно да се направи победнички стил брзо и да се запознаат играчите. Против Грција, нема да биде лесно. Тие го сменија тренерот и користеа многу играчи. Ќе видиме како тие ќе играат, но за нас тактиката нема да се промени. Нашиот стил е јасен, ќе играме за да победиме. За нас останува главната цел да го освоиме Европското првенство, кое Италија го освои пред повеќе од 50 години, изјави Роберто Манчини за „Фудбал Италија“.

Коронавирус