недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 75
home Фудбал

Италија одлучи: Еве кога спортистите се враќаат на тренинзи

Италија одлучи: Еве кога спортистите се враќаат на тренинзи

Премиерот на Италија, Џузепе Конте најавува дека спортистите што се занимаваат со индивидуални спортови можат да се вратат на тренинзи на 4 мај, а професионалните спортски тимови можат да продолжат со тренинзите на 18 мај.

Овој потег значи дека фудбалската лига во Серија А би можела да биде продолжена во јуни.

Серија А е суспендирана од 9 март, кога владата нареди затворање низ целата земја.

Остануваат уште 12 кола, плус четири натпревари одложени од 25 коло. Купот на Италија беше суспендиран по првиот натпревар од полуфиналето.

Коронавирус