среда, 7. декември 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Италија има страшна статистика на ЕУРО, тие се топ фаворити за титулата

Италија има страшна статистика на ЕУРО, тие се топ фаворити за титулата

Италија важи за еден од топ фаворитите за титула на ЕУРО, составот на Роберто Манчини игра извонредно, а статистиката е неверојатна.

На ЕУРО, Италија е една од трите репрезентации кои во групната фаза запишаа три победи, заедно со Англија се двете репрезентации кои не примија гол, а постигнаа седум, упатија најмногу шутеви кон голот, вкупно 46.

Според „SofaScorea“ само Шпанија и Германија имаа поголем посед на топка од Италија, статистика која говори дека италијанската репрезентација е еден од фаворитите за титулата.

Интересно е дека само седум играчи од актуелниот состав на Италија се фудбалери на големите клубови, Јувентус, Наполи и Интер, останатите доаѓаат од клубови Аталанта, Сасуоло…

Qatar 2022