сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 0
home Фудбал

Италија го избра „златното момче“ за 2019 година

Доделување на наградите ќе биде одржано на 16-ти декември во Милано.
Италија го избра „златното момче“ за 2019 година

Голманот на Милан, Џанлујџи Донарума е добитник на наградата „Italian Golden Boy“ за 2019-та година.

Оваа награда е наменета за најдобриот италијански фудбалер до 21 година. За конкуренција, Донарума ги имаше Заниоло од Рома, Тонали од Емполи, Енрико Киеза од Фиорентина и довчерашниот фудбалер на Јувентус кој сега ги брани боите на премиерлигашот Евертон, Моисе Кин.

Доделување на наградите ќе биде одржано на 16-ти декември во Милано.

Коронавирус