вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 44
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Фудбал

Интер преку Баер обезбеди полуфинале во ЛЕ!

Интер преку Баер обезбеди полуфинале во ЛЕ!

Фудбалерите на Интер обезбедија пласман во полуфиналето на Лига Европа.

Интер и Баер ги одмерија силите во Диселдорф, а во еден квалитетен натпревар италијанскиот претставник на крајот победи и дојде на чекор до финале.

Возбудувањата започнаа после 15 минути мирен период. Барела со ефектен удар го матираше голманот на Баер за 1:0, а веќе во 21. минута беше 2:0.

Ромелу Лукаку падна пред голот на Фармацефтите, но некако успеа да ја зафати топката и да ја испрати во мрежата. Возбудувањата продолжија и во 21. минута кога Баер намали на 2:1 со голот на својот најдобар играч Хаверц.

Само минута подоцна беше досуден пенал, но после консултација со ВАР беше донесена одлука дека не постојат елементи за најстрога казна и Интер остана без прилика за 3:1.

Иако и во продолжение на натпреварот имаше добри шанси, мрежите не беа затресени.