петок, 29. јули 2022. Вести денес: 10
home Фудбал

Интер не запира: Договори уште еден играч од Премиер лигата

Интер не запира: Договори уште еден играч од Премиер лигата

Интер постигна договор со напаѓачот на Челзи, Оливие Жиру, кој се очекува да премине во италијанскиот состав, тврди новинарот Џанлука Ди Марцио.

Вчера, пак, медиумите на Апенините и на Островот беа непопустливи дека капитенот на Манчестер Јунајтед, Ешли Јанг, исто така, се договорил со лидерот во Серија „А“.

Според информациите, вчера имало средба помеѓу агентите на играчот и претставниците на гигантот од Милано, која завршила со поволен развој.

Двете страни си пружиле рака за договор за две и пол години. Договорот на Жиру со Челзи истекува на крајот на оваа сезона, но Интер сака да го привлече сега заради неговите постојани проблеми со повредените играчи во нападот.

Па сега, незгодниот дел е за двата клуба да се разберат за сумата за трансфер. Лондонскиот тим бара тоа да биде помеѓу 8 и 10 милиони евра, додека „нероазурите“ имаат тенденција да плаќаат само половина од тие пари.

Самиот 33-годишен Французин добил и други понуди, претежно од англиски тимови, но сепак го претпочитал проектот на Италијанците, додава Ди Марцио.

Коронавирус