понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 25
home Фудбал

Интер и Милан го презентираа проектот за новиот стадион

Интер и Милан го презентираа проектот за новиот стадион

Миланските фудбалски великани Интер и Милан доставија до градската власт проект за нов стадион проект, соопшти прес-службата на „неро-азурите“. Предлозите се во согласност со 16 услови што градскиот совет ги достави во ноември 2019 година.

Проектот вклучува не само нов стадион, туку и иновативна спортска област, достапна 365 дена годишно. Планирано е да се зголеми површината на зелените површини на 106.000 метри квадратни (сега се 56.000). Дел од услугите ќе бидат бесплатни за сите.

Милан и Интер го делат стадионот „Сан Сиро“ (Џузепе Меаца). Арената е изградена во 1925 година и беше реконструирана во 1956 и 1989 година.

Коронавирус