сабота, 28. март 2020. Вести денес: 109
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Интер и Ајакс не ја поминаа групната фаза во Лигата на шампионите

Интер и Ајакс не ја поминаа групната фаза во Лигата на шампионите

Екипите на Интер и на Ајакс не успеаја да се пласираат во плејофот во фудбалската Лига на шампиони, бидејќи синоќа во последното коло од групната фаза не ги победија своите ривали.

Резултати на натпреварите од 6. коло во елитната ЛШ играни синоќа:
Лион – Лајпциг 2:2
Интер – Барселона 1:2
Челзи – Лил 2:1
Борусија Дортмунд – Славија Прага 2:1
Бенфика – Зенит 3:0
Ајакс – Валенсија 0:1
Салцбург – Ливерпул 0:2
Наполи – Генк 4:0.

Учество во плејоф изборија: Ливерпул и Наполи (Е-група), Барселона и Борусија Дортмунд (Ф-група), Лајпциг и Лион (Г-група), Валенсија и Челзи (Х-група).