сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Инсиње: Јувентус не се откажува, но се зависи од нас

Инсиње: Јувентус не се откажува, но се зависи од нас

Лоренцо Инсиње одигра уште еден одличен натпревар во дресот на Наполи помагајќи му на својот клуб да го победи Каљари (5:0) со еден гол и една асистенција.

Наполи се врати на лидерската позиција во Серија А, но Инсиње предупредува дека нема место за опуштање, бидејќи Јувентус им „дише во врат“.

– Одигравме добро и важно е дека победивме. Ние сме на врвот и се е во наши раце. Мораме да победиме на сите останати натпревари. Јувентус нема да се откаже, но покажавме дека имаме одлично срце и солиден карактер, рече Инсиње по триумфот во Каљари.

-Ние не вршиме притисок врз никого, ние едноставно ја играме секоја игра како да е финалето на натпреварот. Се надевам дека на крајот од сезоната ќе бидеме наградени за таков пристап, додаде италијанскиот репрезентативец.

На 12 рунди до крајот Наполи е прв на табелата со 69 бода, четири повеќе од бранителот на тронот Јувентус кој има и натпревар помалку.