петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 29
home Фудбал

Иниеста: Дејствата на Барса се одбивни, мора да го почитувате вашиот тренер

Иниеста: Дејствата на Барса се одбивни, мора да го почитувате вашиот тренер

Поранешниот играч од средниот ред на Барселона, Андрес Иниеста, зборуваше за гласините за можно отпуштање на тренерот на Каталонците Ернесто Валверде.

– Дејствата на Барселона се малку одвратни. Мора да го почитувате вашиот сегашен тренер. Начинот на кој се работи сега може најмногу да му наштети на клубот. Што се однесува до критиката, за мене овој тим е сè уште различен од останатите. Тешко ми е да кажам лоши работи за нив, затоа што знам за што се способни. На последните два натпревари не успеа да се снајде (2:2 со Еспањол во Ла Лига, 2:3 со Атлетико во полуфиналето на шпанскиот Супер куп), но тоа не значи ништо. Барселона продолжува да се бори за сите трофеи секоја година, изјави Иниеста.

Тренерот Ернесто Валверде е на работ на отказ откако загуби од Атлетико во полуфиналето на шпанскиот Супер куп.

Поранешниот играч од средниот ред на Барселона, Чави одби да го преземе клубот сега. Барса разгледува неколку кандидати, меѓу кои и Покетино.

Самиот Валверде е лут на однесувањето на Барселона, бидејќи клубот не разговара за ситуацијата со него.

Локални избори 2021