четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 19
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Фудбал

Инцидент по натпреварот на „Итихад“: Голманот на Астон Вила нападнат од навивачи на Манчестер Сити

Инцидент по натпреварот на „Итихад“: Голманот на Астон Вила нападнат од навивачи на Манчестер Сити

Манчестер Сити го прослави новиот шампионски трофеј во Премиер-лигата, но овој настан помина и со еден немил инцидент. Имено голманот на Астон Вила бил нападнат од неколку домашни навивачи.

Инцидентот се случил веднаш само што свирел судијата, кога стотици фанови влетаа на теренот, а мал дел од нив влегле во конфликт со гостинскиот голман, кој се упатувал кон соблекувалната.

– Манчестер Сити сака искрено да му се извини на голманот на Астон Вила, Робин Олсен, кој беше нападнат по последниот свиреж, откако навивачите влетаа на теренот. Ние како клуб веднаш ќе покренеме истрага и штом ќе ги идентификуваме, неодговорните навивачи ќе бидат казнети со долга забрана за влез на стадионот, објави Манчестер Сити на својот официјална веб-страница.

Коронавирус