сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 58
home Фудбал

Икарди го остава Интер на цедило и за „Дерби дела Мадонина“

Икарди го остава Интер на цедило и за „Дерби дела Мадонина“

Интер нема да може да смета на Мауро Икарди во неделата на „Дерби дела Мадонина“ против Милан, објави Тутоспорт.

Разговорите меѓу Аргентинецот, неговата сопруга Ванда Нара и извршниот директор Џузепе Марота не довеле до потребниот резултат и напаѓачот нема да ги обнови тренинзите со тимот.

Во четвртокот на Интер му претстои многу тежок реванш со Ајнтрахт (Франкуфрт), а опциите пред тренерот Лучано Спалети за избор на почетен состав се крајно ограничени. Интер има точно 11 играчи од сениорскиот состав, а Икарди нема да му помогне на својот тим во Лигата на Европа.

Ситуацијата на напаѓачот е сосема комплицирана откако му беше одземена капитенската лента, при што официјалната причина за неговото отсуство е повреда на коленото. Ова значи дека Интер ќе игра без Икарди во следните два исклучително важни натпревари, што може целосно да ја промени сезоната на „нероазурите“.

Коронавирус