недела, 7. март 2021. Вести денес: 35
home Фудбал

Икарди бара 7,5 милиони евра годишно за да остане во Интер

Икарди бара 7,5 милиони евра годишно за да остане во Интер

Капитенот на Интер, Мауро Икарди преговара со клубот за продолжување на договорот. Според „Калчомеркато“ раководството на клубот е подготвено да му понуди годишна плата од шест милиони евра, додека Аргентинецот бара 7,5 милиони по сезона.

Во таа сума, Икарди не ги вбројува бонусите.

Доколку му биде исполнето барањето, 25-годишниот напаѓач ќе стане втор најплатен играч во Серија А по ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо.

Сегашниот договор на Икарди со Интер истекува на 30 јуни 2021 година. Откупната клаузула за него е 110 милиони евра.

Оваа сезона, Икарди одигра 24 натпревари за Интер, постигна 14 гола и оствари две асистенции.

Коронавирус