вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 105
home Фудбал

Играчите на Реал Мадрид и Франција доминираат во идеалниот тим за 2018-та

Играчите на Реал Мадрид и Франција доминираат во идеалниот тим за 2018-та

Познат е и идеалниот тим од минатата сезона во изборот на ФИФА.

На врвот на нападот се најголемите ѕвезди на светскиот фудбал – Кристијано Роналдо и Лионел Меси, кои сепак не присуствуваа на церемонијата во Лондон.

На ниво на клуб, најмногу претставници има европскиот клуpски шампион Реал Мадрид – пет. На национално ниво тоа е светскиот шампион Франција.

Еве како изгледа идеалниот тим за 2018-та според ФИФА:

Голман: Давид Де Хеа (Шпанија, Манчестер Јунајтед);

Одбрана: Рафаел Варан (Реал Мадрид, Франција), Дани Алвеш (ПСЖ, Бразил), Серхио Рамос (Реал Мадрид, Шпанија), Марсело (Реал Мадрид, Бразил);

Среден ред: Лука Модриќ (Реал Мадрид, Хрватска), Н’Голо Канте (Челзи, Франција), Еден Азар (Челзи, Франција);

Напад: Килијан Мбапе (ПСЖ, Франција), Кристијано Роналдо (Реал Мадрид / Јувентус, Португалија), Лео Меси (Барселона, Аргентина).

Коронавирус