среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 159
home Фудбал

Игор Ангеловски: Се што треба е да се гордееме, но не и тука да застануваме

Игор Ангеловски: Се што треба е да се гордееме, но не и тука да застануваме

Курир.мк во Букурешт

Бошко Тасиќ 

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски на официјалната прес-конференција во Букурешт пред утрешното деби на ЕВРО 2020, уште еднаш истакна дека националниот тим живее емотивни мигови поради историското учество на ЕП.

„Не можеме да сокриеме дека сме обземени од силни емоции сите во националниот тим. Јас лично може само да им заблагодарам на капитенот Горан Пандев и овие момци што не доведоа сите ние да го живееме овој сон. Среќни сме што Македонија и цела наша јавност, за првпат, ќе може да навива за својата земја на еден ваков европски собир. Со тоа треба да се гордееме но не и тука да застануваме, затоа што можеме уште повеќе.Оваа приказна почна пред шест години кога отидов кај Горан во Џенова и само му посочив дека е премногу голем за да ја заврши неговата фудбалска приказна недозавршена до крај. Побарав да дојде и еден ден заедно да го славиме настапот на едно големо фудбалско натпреварување. И успеавме во тоа,Знаеме дека не сметаат за аутсајдери на првенството. Но, и тоа не ни пречи. Напротив, ни носи и дополнителен мотив на секој натпревар. Добро сме подготвени, одработивме добри подготовки и тука во Романија, знам дека секој од фудбалерите со нетрпение ја очекува пресметката со Австријците“  истакна Игор Ангеловски во пресрет на првиот меч на ЕП,

Коронавирус